To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Akordeonistów
Forum Polskiego Portalu Akordeonowego

Muzyka biesiadna i ludowa - Polska Harmonią stoi

Kefasz - Wto 15 Lut, 2011
Temat postu: Polska Harmonią stoi
Czy mogą panowie opisać polskie harmonie eksportowe z lat przedwojennych?
Co zostało z tej chlubnej przeszłości?
Wreszcie na jakim sprzęcie uczyć grania tańców?

Kefasz

miras - Wto 15 Lut, 2011

Trudny temat zapodałes,chyba nie mamy na forum ekspertów w tej dziedzinie, a jeśli sa to nie piszą :)
scandalli - Śro 16 Lut, 2011

Kefasz napisał/a:
Co zostało z tej chlubnej przeszłości?

Z tej chlubnej przeszlosci, zostaly "niestety" tylko unikaty... Osobiscie widzialem nawet Jeden...
Byl to akordeon 120b... o Wymiarach akordeonu 80b... W Niemczech takie acc byly zwane "polowkami" pisalem juz gdzies czemu. Nasze harmonie eksportowe przedwojenne... nie byly tak dobre jak Niemieckie, z wielu powodow, przeważnie ekonomicznych. Tak naprawde to malo osob wie o tych cyjach.

Kefasz napisał/a:
Wreszcie na jakim sprzęcie uczyć grania tańców?

Nie rozumiem... ? Jak to na Jakim sprzecie uczyc grania tancow?

Pozdrawiam !

dzidek65 - Śro 16 Lut, 2011

Witam. Nie zgodzę się z tym,że nasze harmonie były gorsze od nienieckich. Z tego,co wiem,to Niemcy mieli rozkaz konfiskować harmonie Snamirowskiego i Boruckiego,bo były lepsze od ich instrumentów. Grały lepiej i głośniej. Widziałem kilka polskich harmonii. Nie grałem,bo to były trzyrzędowki a ja na tym grać nie umiem. Ale kiedyś miałem okazję porównać hohnera guzikówkę i poską harmonię. Polska miała leszy głos. Może nawet kupię je obie,bo jeszcze są. Polska harmonia to wyrób Gawrona z lublina. Miałem też w rękach wyrób Welny z łodzi.
scandalli - Śro 16 Lut, 2011

Byly glosniejsze... Ale brzmienie mialy gorsze... i byly duzo gorsze Mechanicznie... mechanika Basowa sie caly czas ciela. Ja gralem na trzyrzedowej polskiej harmonii, i co z nimi sie laczy, to tylko Polski dawny ludowy instrument... na temat jakosci sie nie wypowiadam. Niemieckie akordeony byly duzo lepsze.
dzidek65 - Śro 16 Lut, 2011

Może i tak.Tylko dlaczego Niemcy je zabierali? Pewnie,żeby zobaczyć,jak obrobione są głosy.
Kefasz - Czw 17 Lut, 2011

Jaki akordeon ma kupić niebogaty studencina by grać do tańca ?
Przede wszystkim do polskich tańców.

scandalli - Czw 17 Lut, 2011

Klawiszowy, Guzikowy? No i ile masz zamiar wydac... :)