Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie
Autor Wiadomość
kokatorim 

Wysłany: Wto 01 Wrz, 2009   pytanie

czy biesiada to to samo co ludowizna???

doniec 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Wto 01 Wrz, 2009   

na pewno nie...

"ludowizna", czyli muzyka ludowa to jeden z elementów kultury różnych grup społecznych. Przekazywana była ona dawniej ustnie, przetrwała dzięki tradycji. Utwory ludowe są bardzo ładne, opowiadają o rzeczach prostych, ale w bardzo uroczy sposób

"biesiada", to piosenki, które można sobie pośpiewać przy piwku i ognisku, muzyka stworzona dla zabawy, z banalnym tekstem i melodią wpadającą w ucho. Jest to muzyka mało ambitna, ale na pewno należy się jej szacunek, bo jednak jest to "muzyka".

muzyka ludowa to np "Chmiel"
Cytat:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmiel_(pie%C5%9B%C5%84)

kokatorim 

Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009   

aha. a jak odróznić ludowizne od biesiady?? macie może jakies przykłady?? bo skąd mam wiedzieć np. ze szła dziewczka to to, albo to???

Telemah 
Klub Forumowicza
JA

Ostrzeżeń:
 1/3/5
Wysłany: Śro 02 Wrz, 2009   

W dzisiejszych czasach bez dysponowania w miarę fachową wiedzą nt. muzyki ludowej w niektórych przypadkach ciężko odróżnić tą muzykę od muzyki biesiadnej. Akurat konkretnie "szła dzieweczka" to melodia ludowa regionu śląskiego.

kropek 

Wysłany: Pią 04 Wrz, 2009   

ja bym to podzielił a raczej zróżnicował inaczej- muza ludowa to taka przekazywana, uczona na zasadzie wzajemnej nauki, tradycji. W muzyce ludowej można wypatrzec się jakiejś charakterystyki danego regionu, zazwyczaj wiąże się z tradycją. biesiada to głównie muzyka do śpiewania i zabawy, no tak jak nazwa mówi- Biesiada ( bawmy się). Moj znajomy mawia- tam gdzie słyszysz beat ( chyba dobrze napisałem) disco polowy to juz jest biesiadowe a tam gdzie słyszysz oberka, polke, kujawiaka, krakowiaka itp to prędzej ludowe. Ludowizny raczej się nie przerabia na nowoczesne rytmy- przynajmniej niechętnie. takie jest moje zdanie.

Odpowiedz do tematu