Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
co się stało z nutami???
Autor Wiadomość
alex75 

Wysłany: Wto 17 Lis, 2009   co się stało z nutami???

Kochani, dawno nie byłem na forum. Wielu z Was pewnie pamięta jak świetnie funkcjonował "targ nutek" którymi się wymienialiśmy na poprzednim forum "grazesluchu.pl". Dlaczego to nie funkcjonuje tutaj??? Rubryki z nutami straszą tylko prawami autorskimi:-)). Przecież wiadomo że każdy z nas potrzebuje tych nut nie dla zarobku lecz edukacji. Jak teraz można się wymienić nutami? Jakt to teraz działa??
Pozdro

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Wysłany: Wto 17 Lis, 2009   

Ano widzisz, dział z nutami powstaje cały czas, akurat za niego nie odpowiadam więc nie wypada mi ani nic w tym temacie obiecywać, ani narzekać... Zatem aktualnie jedynym sposobem jest chyba PW. Jeszcze jest gdzieś temat "Wasze chomiki" i o ile dobrze pamiętam, kilka osób zamieściło am swoje zbiory. Jedyne co mogę doradzić, załóż temat jakich nut potrzebujesz, aznacz że chcesz je na PW otrzymać, moderacja zamknie temat od razu, więc naruszenia praw autorskich nie będzie na forum.

Admin 
Honorowy Administrator

alex fajnie, że jesteś, wierz mi, że my- administracja bardzo byśmy pragnęli wprowadzić dział do wymiany nutami. Jednak nie jest to możliwe z powodów czysto prawnych. Nie wiem czy wies ale od ponad miesiąca serwis nie jest takim ,, zwykłym serwisem" ale został wpisany w sądzie okręgowym do rejestru czasopism internetowych. Wprowadzenie działu nutowego, gdzie każdy wstawia nuty takie jakie chce itp. spowodowałoby naruszenie rpaw autorskich a w konsekwencji pociągnięcie do odpowiedzialności po pierwsze- administrację ( wszystkich) za to, że zezwala na takie coś a w drugiej kolejności osobę, która takie zapisy wstawiła. Odsyłam Cię do działu NUTY na www.cyja.pl- są tam co prawda nuty autorstwa redaktorów oraz pana Gembary, który zgodził się udostępnić nam kilka zbiorów. Nuty zamieszczane tam zatem są zgodne z prawami autorskimi, gdyż wstawiają je sami autorzy.Powiem Ci alex, że tymi prawami autorskimi nikt z nas tu nie straszy, straszą jednak ZAIKSY, sądy, policja , prokuratura itp. Dla mnie też bez sensu to jest ale żadne nuty zeskanowane i wstawione bez zgody autora nie będą mogły mieć tu miejsca. Zastanawiamy się jak można wprowadzić dział nutowy ale powiem szczerze- jest to twardy orzech do zgryzienia.

Telemah 
Klub Forumowicza
JA

Ostrzeżeń:
 1/3/5

Czyli jest tak jak zwykle kochany kapitalistyczno-cinkciarski system zabrania wszystkiego nawet człowiek nie może sam dla siebie zagrać z nut jakie dostanie na forum muzycznym ! Te wszystkie sriksy-zaiksy zpawy i inne instytucje najlepiej potrafią utrudniać życie - że nie wspomnę o aferze z płaceniem za słuchanie radia u fryzjera/szewca/mechanika etc....Zobaczycie za paredziesiąt lat trzeba będzie komuś płacić za oddychanie !! :lol:

Ps.Na miejscu artystów a w szczególności "artystów" cieszył bym się że ktoś chce w ogóle grać ich utwory jeśli nawet ktoś wykonuje publicznie jakiś utwór to mówi po prostu że to cover - i jaki w tym problem? Ale nie oni muszą utrudnić komuś życie.

Ps2.A kto ma prawa autorskie do utworów mających po 100-200 lat lub będących typowymi "standartami" granymi wszędzie i przez wszystkich ??

Admin 
Honorowy Administrator

Telemah napisał/a:
Ps2.A kto ma prawa autorskie do utworów mających po 100-200 lat lub będących typowymi "standartami" granymi wszędzie i przez wszystkich ??

Zgodnie z ustawą, jeżeli autor niezyje od ponad 70 lat. Tylko, że ustawa jest sprytna i precyzuje to tak:

Cytat:

Art. 36.
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, autorskie prawa majątkowe
gasną z upływem lat siedemdziesięciu:
1) od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich – od śmierci współtwórcy,
który przeżył pozostałych;
©Kancelaria Sejmu s. 16/16
2009-10-09
2) w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany – od daty pierwszego
rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co
do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
3) w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują
z mocy ustawy innej osobie niż twórca – od daty rozpowszechnienia
utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony – od daty jego ustalenia;
4) w odniesieniu do utworu audiowizualnego – od śmierci najpóźniej zmarłej z
wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów,
kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego.

Masz całą odpowiedź. Innymi słowy prawa autorskie i majątkowe (szczególnie majątkowe) mogą przejść na drodze dziedziczenia- żona, mąż, dzieci etc.

alex75 

Dzięki za odpowiedź.. Rozumiem prawa autorskie ale u nas to jest strasznie dziwnie zorganizowane. Wyobraźcie sobie że za słuchanie radia u fryzjera płaci się zaiks (jak wspomniał Telemah) fryzjer płaci ryczałt. Wszystko ok. Więc teoretycznie ryczałt ten powinien być podzielony na wszystkich którzy są twórcami zarejestrowanymi w zaiksie. Niestety jak się pewnie domyślacie tak nie jest. Rodzi się pytanie kto tą kaskę dostaje??? I życzę powodzenia każdemu kto spróbuje się dowiedzieć:-).. Mój kuzyn jest b. dobrym prawnikiem i miał klienta który walczył z zaiksem. Kiedy doszło do prześledzenia drogi która przebywają pieniądze płatników owych ryczałtów w pewnym momencie ślad się urywa:-)))) podobno stoi za naszym cudownym zaiksem kilka naszych podstarzałyc gwiazdeczek rodem jeszcze z "koncertu życzeń" (czyli lata 80). Trzepią kasę a my nie możemy sobie wymienić się nutami, no bo oczywiście stać nas na nutki np Pana Angelisa które w oryginale kosztują kilkadziesiąt euro z utwór;-))))
Pozdrawiam

baldi 

Wysłany: Śro 18 Lis, 2009   

Nuty... do wyboru, do koloru: http://pianofiles.info/forum/

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Ale tu nie znajdziemy nut na akordeon (tzn nut bardziej hmm... przeznaczonych do SM itp)

gizmo666 
Klub Forumowicza
Samaël

bo tych szuka się w innym dziale - jestem zarejestrowany to wiem :mrgreen: tam trzeba umieć szukać. ale powiem Ci braciszku że znaczniejsze nuty na akordeon też tam można czasami nabyć. rzadko bo rzadko ale można.

poza tym jak ktos chce pobrać nuty muzyki klasycznej to polecam:
Werner Icking Music Archive

- masa nut na solo i nie na solo :)

Thomas Beccham

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

ooo nie chwaliłeś się :D to mi w domu pokażesz albo dostaniesz po uszach :P

gizmo666 
Klub Forumowicza
Samaël

no to wolę dostać po uszach XD

Thomas Beccham

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Wysłany: Wto 22 Gru, 2009   

Admin napisał "żadne nuty zeskanowane i wstawione bez zgody autora".
A jak się ma sprawa, gdy ja przepiszę chronione nuty na swoim edytorze z podaniem tytulu i kompozytora - też nie wolno wstawić ?

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Raczej wątpię... Niestety... Chociaż z drugiej strony ciekawa zagadka... Bo czy prawami autorskimi chroniona jest przede wszystkim treść czy wydawnictwo? Tak samo jak np z ogólnodostępnymi replikami obrazów...

Admin 
Honorowy Administrator

Wysłany: Śro 23 Gru, 2009   

Klezmer napisał/a:
Admin napisał "żadne nuty zeskanowane i wstawione bez zgody autora".
A jak się ma sprawa, gdy ja przepiszę chronione nuty na swoim edytorze z podaniem tytulu i kompozytora - też nie wolno wstawić ?

Niestety wygląda to następująca:

1. Przepisać możesz i opracować również. Wówczas Ty masz prawo autorskie do danej transkrypcji

2. Rozpowszechnianie tego a szczególnie pobieranie za to opłat jest niestety niedozwolone za co i ja ubolewam.

Odpowiedz do tematu