Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
"jazzman vs klasyk"
Autor Wiadomość
aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Pią 19 Lut, 2010   "jazzman vs klasyk"

jak wypada taka konfrontacja?? czy jazzman potradiłby zagrać dobrze klasyke, współczeche?? i na odwrót czy ktoś kto koncertuje z klasyka itp. da rade sobie w jazzie i wszelakiego typu rozrywce??

gizmo666 
Klub Forumowicza
Samaël

Wysłany: Pią 19 Lut, 2010   

wg mnie to zależy od ludzia. jedni by dali radę inni nie. Ale jak ktoś jest zapatrzony w jeden rodzaj muzyki (tak jak ja :D ) to raczej innego nie da rady zagrać perfekt.

Thomas Beccham

acconik 

Klasyk zagra bardzo dobrze "Jazz" tak samo jak i repertuar rozrywkowy.
Ktoś kto preferuje "Jazz" będzie miał problemy z opracowaniem Klasyki.
Porównując. Słyszałem kiedyś na żywo p.Wyrostka w klasyce i muszę powiedzieć, że słabo mu to szło, może nie to że słabo ale nie był w tym dobry. Natomiast klasyk, uważam, że spokojnie da sobie rade z wszelakim repertuarem.

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

A ja z kolei uważam że jazz trzeba mieć we krwi.

areksanderr 

Wysłany: Sob 20 Lut, 2010   

Tak jest. Jazz trzeba mieć we krwi! Ale i do klasyki trzeba mieć głowę. Także myślę, że typowy muzyk jazzowy klasyki nie zagrałby tak dobrze jak klasyk, a ten do jazzu nie ma startu. Oczywiście są ludzie którzy wspaniale grają i ta muzykę i tą. Ale do jazzu o tyle trudniej było by sięzabrać klasykowi ze tam trzeba wychodzić po za nuty, a klasycy raczej są beznadziejni w tego typu rzeczach. Dlatego widzę tu wyższość jazzmana który z nut zagra ale i bez nich da sobie radę!

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

No może bez przesady że od razu beznadziejni... Ale fakt, tu jazzman wygrywa. Z drugiej strony z kolei, jazzman w klasyce z klasykiem przegrywa, bo jak będzie wtrącał do fug Bacha skale jazzowe, to będzie niedobrze... Jazzmanowi mającemu jazz we krwi myślę że ciężko trzymać się nut...

acconik 

Ja uważam, że klasyk w 70% jest lepszy, i nie jest prawdą, że nie da sobie rady w jazzie,

miras 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Nie 21 Lut, 2010   

Klasyk nie da rady sobie w jazzie gdyz nie ma zmyslu improwizacyjnego,nie gra ze sluchu, trzyma sie sztywno nut itp.

przekaba 

miras napisał/a:
Klasyk nie da rady sobie w jazzie gdyz nie ma zmyslu improwizacyjnego,nie gra ze sluchu, trzyma sie sztywno nut itp.

Większej bzdury to ja kolego nie słyszałem, to nie jest prawdą,

hirek
Ekspert ds. napraw akordeonu

Polecam płyty Menuhin & Grappelli, np.: Play Gershwin.

miras 
Główny Administrator Portalu

przekaba napisał/a:
miras napisał/a:

Większej bzdury to ja kolego nie słyszałem, to nie jest prawdą,

No to wypowiedz sie ty jak jestes taki obeznany w tej kwestii.

acconik 

"Przekaba" nie uzasadnił swojej wypowiedzi, a powinien, może napisze dokładniej później jak będzie.
Ale myślę, że klasyk jest lepszy od jazzmana, jazzman nie da rady zagrać klasyki, a klasyk po pewnym rozczytaniu i pocwiczeniu pewnych schematów da sobie radę na pewno.
Jak konczylem ostatni rok AM w Warszawie co było nie dawno, był pewien akordeonista który preferował klasykę, ale w jazzie był bardzo dobry, a nawet powidział bym, że może lepszy od jazzmanów,
Ja ogólnie preferuję klasykę, ale w jazzie też fajnie sobie radzę.

areksanderr 

Weźcie piszcie dlaczego tak uważacie. Bo same odpowiedzi moim zdaniem klasyk jest super albo odwrotnie i to samo jazzman nie wnosza nic. Poprzyjcie czyms to co piszecie.

To czy dobrze grasz klasykę i jazz zależy tylko od tego czy dobrze czujesz sie w danej muzyce. Znam ludzi którzy świetnie grają muzykę klasyczną oraz potrafią dobrze improwizować w stylu jazz.

Raczej prawie każdy jazzman grał kiedyś klasykę. Od tego zaczyna każdy, kto naprawdę poważnie podchodzi do muzyki. Dopiero potem drogi rozchodzą się. Ktoś lubi Bacha, Chopin. Jeszcze ktoś - Gubaidulina. Lub też zajmujemy się jazzem - i tutaj podam przykład. Mam kolegę który naprawdę dobrze gra na pianie, chcieliśmy nawet z nim grać jazz, ale on nic innego ci nie zagra jak wyuczony ragtime z nut. Tak jest u większości. Podziwiam muzyków, którym podasz A B C D a oni Ci grają akompaniament, solo i każdy jest happy na jam session. I nie zgodzę się z tym, że po wyuczeniu pewnych schematów można super grać jazz. Do tego trzeba serca i zmysłu jak ułożyć sol.ówkę i jak z małej "kropki" z budować napięcie, aby słuchacz dostał orgazmu.

Jeżeli już mam wybierać kto jest lepszy, to w moich oczach widzę więcej plusów u jazzmanów. Właśnie oni z nut zagrają wszystko lepiej lub gorzej, a muzycy klasyczni (czyli Ci nie obeznani w improwizacji jazzowej) mogą sobie co najwyżej ragtime zagrać. Pozdro

A i jeszcze jedno. Dlaczego ten temat jest w dziale wszystko na temat muzyki inna niż akordeonowa?
!

acconik 

No nie masz racji, zgodzę się z tym, że jazz trzeba mieć w sercu, ale wszystko można się wyuczyć jeżeli się tylko chce.
Prawdą jest, że jazz nie jest wcale nie wiadomo jak trudny. "SCHEMAT" to też prawda, gdyż dzięki temu możemy perfekcyjnie opanować dany utwór w tym między innymi "jazz".
Nie prawdą jest również, że klasycy nie umieją improwizować i, że są słabi z Rozrywki.
Muszę zaznaczyć iż Klasyka jest jedną z najtrudniejszych stylów, mówię tu o dobrze wykonanej klasyce. Klasyk świetnie czyje muzykę, można by nawet powiedzieć, że lepiej niż jazzman.
Ponadto Jazz to nie styl muzyczny tylko forma interpretacji
Nie wiem czy wiecie ale Jazz to połączenie muzyki "ludowej" z "rozrywkową.

"ale on nic innego ci nie zagra jak wyuczony ragtime z nut" nie wiem czy wiesz ale "ragtime" to początki "jazzu", który tak jak Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym. :razz:

areksanderr 

Wysłany: Pon 22 Lut, 2010   

Cytat:
Klasyk świetnie czyje muzykę, można by nawet powiedzieć, że lepiej niż jazzman.
Można by powiedzieć?? Co to za reguła? Każdy dobry muzyk czuje muzykę którą gra, czy pachnie czy śmierdzi to ją czuje. Każdy jazzman zagra Ci z nut klasykę(jak pisałem chyba lepiej lub gorej ale zagra). Natomiast muyk klasyczny który grał od tąd z nut nie przestroi się od razu na zagranie standardu. Pogubi się. A nawet nie będzie umiał więkrzosci odczytać. Improwizacji można się nauczyć. Oczywiście. Ale to nie jest hop siup, tylko ciężka praca. Mówiąc klasyk, mamy na myśli (ma się rozumieć) muzyka który gra z nut. Gra muzę klasyczną. Jeżeli owy klasyk zaczyna zajmować się improwizacją jazzową uczyć schematów, automatycznie staje się jazzmanem.

Odpowiedz do tematu