Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
akordeon malysz jak grać
Autor Wiadomość
andrzej151 

Wysłany: Sob 12 Lut, 2011   akordeon malysz jak grać

Witam. Ostatnio znalazłem na strychu akordeon lecz nie wiem jak na nim grać . jest to start rosyjski sprzęt. Znalazłem na allegro link do takiego samego akordeonu http://allegro.pl/akordeo...1459423491.html Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyc co do czego? byłbym wdzięczny

doniec 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Sob 12 Lut, 2011   

cześć! Jeśli znalazłeś go na strychu to bardzo prawdopodobne, że już nie stroi lub niektóre dźwięki nie grają.

Prawa ręka to klawiatura, więc nie powinno być z tym problemu - tak, jak w zwykłym akordeonie lub pianinie/keyboardzie. Jeśli jednak nigdy nie grałeś na żadnym instrumencie klawiszowym to napisz - pomożemy i wytłumaczymy od podstaw.

Lewa ręka działa podobnie, jak w zwykłym akordeonie. Pierwszy rząd to są basy podstawowe, natomiast drugi to bas + kwinta lub bas + akord durowy, nie pamiętam dokładnie. Musisz obczaić, gdzie masz dźwięk C (najlepiej porównać dźwięki basu i klawiatury) i od tego dźwięku masz układ kwintowy, czyli:

od C w górę: C G D A

od C w dół: C F B

Jeśli wytłumaczyłem niedokładnie lub masz jeszcze jakieś pytania to pisz śmiało :)

scandalli 
Klub Forumowicza

Wysłany: Nie 13 Lut, 2011   

andrzej151 napisał/a:
Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyc co do czego

Chodzi Ci o to, że nie wiesz co i jak w Basach itp? Bo nie rozumiem..

Pozdrawiam. :cool:

andrzej151 

jeszcze nigdy nie miałem styczności z akordeonem, ale chciałbym sie nauczyć grać. No i chciałbym żeby ktos mi wytłumaczył żeby przynajmniej jakąś prostą piosenkę zagrać

Akordeonistka 
AKORDEONISTKA.. ;D

Pomogła: 7 razy

Witam,
a grałeś w ogóle na jakimś instrumencie ?
bo byłoby łatwiej w tłumaczeniu.

:wink:

andrzej151 

niestety nie grałem:/

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Nuty w kluczu wiolinowym i nazwy oktaw :

"Klucz wiolinowy" to ten znak na początku pięciolinii, zwany kluczem "G".
W tym kluczu nuta na drugiej linii w oktawie razkreślnej ma oznaczenie "g1"
(w literaturze spotyka się też oznaczenie " g' ").

Nuty w kluczu basowym i nazwy oktaw :

"Klucz basowy" to znak na początku pięciolinii, zwany kluczem "F".
W tym kluczu nuta na czwartej linii w oktawie małej ma oznaczenie "f"

A tak to wygląda w nutach na fortepian :

Linia górna, z kluczem wiolinowym, zawiera nuty grane przez prawą rękę a dolna, z kluczem basowym, zawiera nuty grane przez lewą rękę.

Jeśli usiądziemy przed klawiaturą w środku jej długości a ręce ułożymy równolegle,
to przed sobą widzimy oktawę razkreślną, prawa dłoń spocznie na oktawie dwukreślnej a lewa na oktawie małej.

Nazwy klawiszy (dźwięków), powtarzające się w każdej oktawie, podaje w dolnym rzę
dzie poniższy rysunek :

Nazwy te stosowane są w zapisie nutowym. W nauce śpiewu stosuje się nazwy sylabowe (solmizacyjne) :

c = do, d = re, e = mi, f = fa, g = sol, a = la, h = si

Warto tu zwrócić uwagę na klawisz „a1”, bowiem do tego dźwięku (o częstotliwości 440 drgań na sekundę) stroją się w orkiestrach inne instrumenty.

Wymieniony powyżej szereg dźwięków (c, ....., h) dotyczy, jak widać tylko klawiszy białych i nazywa się szeregiem „diatonicznym”. Na pięciolinii, w obu kluczach, pokazane powyżej nuty reprezentują właśnie tenże szereg.

Szereg ten (używa się też określenia "skala") posiada szczególną cechę - odległości
dźwiękowe między klawiszami nie są jednakowe, i tak :

c-d = d-e = f-g = g-a = a-h = cały ton (diatoniczny)
e-f = h-c = półton (diatoniczny)

Do uzyskania półtonów pomiędzy klawiszami „całotonowymi” służą klawisze czarne, i tak :
klawisz (12) daje półton między klawiszami (1) i (2),
klawisz (23) daje półton między klawiszami (2) i (3), i t.d.

W ten sposób każda oktawa zawiera 12 półtonów a klawisz (8) ma taką samą nazwę jak (1) tylko jego dźwięk jest wyższy o oktawę (należy do następnej oktawy).

W notacji nutowej na pięciolinii, dźwięki reprezentowane przez klawisze czarne uzyskiwane są za pomocą krzyżyka, stawianego przed nutą, który podwyższa ją właśnie o pół tonu, lub bemola, który obniża ją o pół tonu (są to znaki chromatyczne). W tych przypadkach, do nazwy nuty podwyższonej dodaje się "is" a do obniżonej "es". Pokazano to na poniższym rysunku :

W związku z tym, kolejne czarne klawisze noszą analogiczne nazwy :

(12) = cis = des, (23) = dis = es, (45) = fis = ges, (56) = gis = as, (67) = ais = b

(zgodnie z podaną zasadą, klawisz i nuta "b" winny mieć nazwę "hes", ale w polskiej literaturze przyjęła się nazwa "b")

Znaki, o których tu mowa, mogą też być umieszczone bezpośrednio za kluczem (znaki przykluczowe) i oznacza to, że obowiązują one w całym utworze, chyba że zostaną odwołane kasownikiem, ale odwołanie to obowiązuje tylko w danym takcie. Podobnie też, inne znaki podwyższające, lub obniżające, spotykane w trakcie utworu (znaki przygodne), ale różniące się od tych przykluczowych - obowiązują tylko w danym takcie - patrz poniższy przykład :

i tak : przykluczowy bemol na trzeciej linii nakazuje aby wszystkie napotkane "h" grać jako "b" z wyjątkiem taktu 3 i 7, gdzie bemol ten jest skasowany, czyli tam gramy "h", natomiast w taktach 5, 6, 9, 10 gramy oczywiście "b". "gis" (znak przygodny) obowiązuje tylko w drugim takcie, stąd też często (dla przypomnienia) w następnym, trzecim takcie, przed "g" stawia się kasownik.

Jeżeli teraz do wspomnianej skali diatonicznej dołączymy półtony klawiszy czarnych,
to otrzymujemy skalę chromatyczną, która w zapisie nutowym wygląda następująco :

(daszkiem oznaczono dźwięki pochodzące od czarnych klawiszy)

Przykład ten pokazuje generalną zasadę używania znaków chromatycznych - w linii
melodycznej idącej w górę używamy krzyżyków a w biegnącej w dół - bemoli. Ale są tu też pewne wyjątki, które mają na celu zmniejszenie liczby znaków, co ilustruje przykład :

W skali diatonicznej jest prosto - obejmuje ona tylko białe klawisze i każdy z nich ma tylko jedną nazwę. Znaki podwyższające i obniżające sprawiają, że w skali chromatycznej, zawierającej wszystkie klawisze, pojawiają się trzy nazwy (z jednym wyjątkiem), a mianowicie :

Link do pobrania :
http://www.4shared.com/fi...ura__peny_.html
.
Ostatnio zmieniony przez doniec Nie 13 Lut, 2011, w całości zmieniany 1 raz  

andrzej151 

oho trudne przeczytałem ale nie czaje. To jak zrozumieć co mam przyciskać według tych nut?

rafus95 

każda nuta ma swój odpowiednik na klawiaturze . Musisz zapamiętać jak wygląda dany dzwięk na papierze , a gdzie leży na klawiaturze .

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Kolego !
1. to nie wystarczy przeczytać - pobierz, wydrukuj i miej tę ściągę pod ręką.
2. widzę, że jesteś niecierpliwy i nie wiem czy chcesz grać ze słuchu czy z nut - jeśli z nut, to napisz tu wyrażnie - dopiero potem dam Ci wskazówki co i jak "krok po kroku".

andrzej151 

Wysłany: Pon 14 Lut, 2011   

chcę grać z nut

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

1. weź ściągę i odszukaj na niej mały obrazek klawiatury z podpisanymi nazwami klawiszy
2. naucz się na pamięć nazw klawiszy białych, po kolei i na wyrywki (musisz umieć pokazać dowol-nie wybrany klawisz) :
c - d - e - f - g - a - h - c

3. popatrz teraz na obrazek nut na pięciolinii - na początek wystarczy fragment od "c1" do "c2" i popatrz jak zapisane są kolejne dźwięki z punktu 2 (czyli na której linii, lub między liniami leży ta czarna główka nuty) i naucz się tego na pamięć :

na klawiaturze jest....."c......d.....e.....f......g.... a.....h.....c"
w nutach jest............."c1 - d1 - e1 - f1 - g1 - a1 - h1 - c2

a mówimy tak :
- c1 leży na linii pierwszej dodanej dolnej
- d1 leży pod linią pierwszą
- e1 leży na linii pierwszej
- f1 leży między linią pierwszą a drugą
- g1 leży na linii drugiej
- a1 leży między linią drugą a trzecią
- h1 leży na linii trzeciej
- c2 leży między linią trzecią a czwartą
- i t.d. (przy wysokich nutach mówimy o liniach dodanych górnych) - ucz się tego aż sam potrafisz dokończyć tę wyliczankę

- naucz się też - może nie teraz, ale później, albo równolegle - z pamięci pisać te i dalsze nuty na pa-pierze nutowym - na początek wystarczy sama główka (nie kupuj papieru tylko narysuj sobie kilka pięciolinii i na początku narysuj klucz wiolinowy, tak jak na obrazku) - to bardzo pomaga w zapa-miętaniu nazw i położenia nut

4. Jeśli jesteś niecierpliwy i już chcesz zacząć grać z nut, to przejdź do punktu 5, ale musisz znaleźć nuty melodii, w której nie będzie żadnych znaków chromatycznych przy nutach (chodzi o t.zw. krzy-żyki "#" i bemole "b").
-w przeciwnym razie musisz się jeszcze douczyć nazw klawiszy czarnych i odpowiadających im nut :

grupa dwóch klawiszy....."cis=des - dis=es"
grupa trzech klawiszy....."fis=ges - gis=as - ais=b"

klawisz "cis=des" leży pomiędzy białymi "c - d"
klawisz "dis=es" leży pomiędzy białymi "d - e"
i t.d. (dalej chyba już potrafisz dokończyć ?)

nuty odpowiadające tym klawiszom odnajdziesz w ściądze.

5. teraz musisz jeszcze trochę poczytać o wartościach nut (chodzi o czas ich trwania), chyba że znasz rytm melodii, którą chcesz grać

6. No, to teraz pora zacząć grać z nut w oparciu o powyższe umiejętności :
- weź na początek coś bardzo prostego i sobie znanego - n.p. Wlazł kotek na płotek, Krakowiaczek ci ja, Szła dzieweczka i t.p.
- jeśli jeszcze nie opanowałeś dobrze pamięciowo nazw klawiszy i nut, to na początek możesz kolej-ne nuty podpisać ołówkiem (potem to wymażesz) a na klawiszach przykleić odpowiednie karteczki
- patrz teraz w nuty i naciskaj klawisze zgodnie z opisem zachowując odpowiedni rytm - najpierw wolno a po nabraniu wprawy coraz szybciej aż do właściwego tempa.

To byłoby "na tyle" jeśli chodzi o grę prawą ręką.

Wskazówek co do samej techniki wydobywania dźwięku, pracy miechem, użycia basów i t.d. udzielą Ci zapewne specjaliści od gry na tym instrumencie.

Powodzenia !!!

PS. Z tego tekstu też zrób ściągę - zaznacz całe kursorem myszki, zapamiętaj (ctrl +c), otwórz dokument Worda i skopiuj (ctrl + v) a na koniec wydrukuj
.

andrzej151 

teraz mam troche nauki ale w piątek już usiąde i zabiore sie do roboty

[ Dodano: Pon 14 Lut, 2011 ]
a w piosence wlazł kotek na płotek http://dziecioweutwory.bl...-na-plotek.html pierwsza będzie nuta f1 a następna jaka?bo dalej już mi wychodzi

doniec 
Główny Administrator Portalu

pierwszą nutą będzie g1 a nie f1. takie będą nuty:

G E E | F D D | C E G |

G E E | F D D | C E C |

andrzej151 

źle napisałem ale juz umiem zzagrać cała piosenkę wlazł kotek na płotek :) ale nie umiem grać wszystkimi palcami gram tylko jednym :(

Odpowiedz do tematu