Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Gama chromatyczna - jak grać??
Autor Wiadomość
dzidek65 
HELP USER
organista

Wysłany: Wto 08 Mar, 2011   

Kolego,kup sobie acc półksięzyc i zobaczysz,jaka wygoda. Tam nadgarstka nie pokrzywisz.

12grudzien 
Tomek

Wysłany: Wto 08 Mar, 2011   

dzidek65, słuszna rada ;)

Dzieki Dońcu, pomogłeś... Bo tkwił we mnie taki stereotyp, że jest jedno palcowanie prawidłowe a reszta palcowań jest zła i niewskazana.

rafus95 

Wysłany: Śro 09 Mar, 2011   

prawidłowe palcowanie jest z użyciem 1 , 2 i 3 palca niezależnie od miejsca na klawiaturze przynajmniej tak mnie uczono .

12grudzien 
Tomek

No to ja już nie wiem...

doniec 
Główny Administrator Portalu

:grin:

graj tak, żeby Ci było wygodnie. Palce nie sa najważniejsze - najważniejsze jest grać równo, poprawną artykulacją itd.

Można to porównać do grania jakiegoś utworu - jest kilka wersji palcowania jednego utworu, każdy wybiera sobie tę najwygodniejszą.

12grudzien 
Tomek

Ok dzięki wielkie za odpowiedzi ;) Bardzo pomogliście...

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Wysłany: Wto 15 Mar, 2011   

Też tak myślę jak powiedział Doniec w ostatnim tekscie - ocenia się efekt dźwiękowy (muzykę) a nie palcowanie.

PS. Kiedyś na placu targowym usłyszałem duet - skrzypka i gitarę. Grali pięknie - jakieś tango. Jak poszedłem bliżej, to okazało się, że na skrzypcach gra kaleki Cygan na wózku i gra na nich jak na wiolonczeli opierając je na kolanach. Ale z daleka słychać było tylko piękną muzykę !!!

maddamon 

Wysłany: Wto 15 Mar, 2011   

Co do opowieści o Cyganie... - wybacz Klezmerze ale napisze trochę prześmiewczo - nikt nie każe Ci chodzić na nogach - możesz to robić na rękach, turlać się lub robić fikołki żeby dojść do jakiegoś miejsca, a mimo wszystko wybierasz nogi. Napisałeś o odstępstwie od reguły a pewnie gdyby był zdrowy grał by w takiej pozycji jak inni.

Zostało podane prawidłowe palcowanie (w większości postów przewija sie 1 2 3 i to w takiej formie jak jest narysowane na późniejszej grafice) i tego należałoby się trzymać a jeśli w górnych rejonach jest niewygodnie to tylko znak, że trzeba je więcej poćwiczyć.

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Wysłany: Śro 16 Mar, 2011   

Moja intencja nie została zrozumiana - chciałem przez to powiedzieć, że jeśli - być może - komuś fizyczna budowa dłoni w czymś przeszkadza, to niech to zrobi jakkolwiek, byle efekt był zadawalający, bo ocenia się muzykę a nie palcowanie. Inny przykład - "łapanie" decymy na fortepianie - nawet w literaturze dopuszcza się zagranie jej arpeggio.

kumar 
Grajek

Wysłany: Sob 19 Mar, 2011   

Zgadzam się z Klezmerem. Ja na przykład w szybszych utworach staram się jak mogę unikać drugiego palca, w którym na skutek kontuzji straciłem czucie dawno temu. Do wszystkiego można się przyzwyczaić ale jeżeli dla kogoś wygodniejsze jest inne palcowanie, to nie widzę przeszkód aby je stosować.

Odpowiedz do tematu