Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego podstawowy bas C jest różnie umiejscowiony?
Autor Wiadomość
traszka 

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   Dlaczego podstawowy bas C jest różnie umiejscowiony?

Witam. Mam problem z podstawowym basem C-który jest różnie umiejscowiony w moich dwóch akordeonach (wiem, że to śmiesznie brzmi, ale to prawda). Mam Weltmeister Stellę i guzik z tym dźwiękiem znajduje się w 2 rzędzie- od miecha- jako 10 guziczek (licząc od dołu);tak też jest on zaznaczony we wszystkich tabelach basowych na akordeon, które przeglądałam w książkach i w internecie. Niedawno dostałam Lignatone Aidę VII, kanałowy i ten guzik jest umiejscowiony jako 9 w 2 rzędzie (również licząc od dołu). W akordeonach ten guziczek wyraźnie wyróżnia się od pozostałych wgłębieniem. Kieruję prośbę o wyjaśnienie tego zagadnienia do Państwa, gdyż mam kłopot, jako osoba początkująca. Bardzo dziękuję za kilka słów wyjaśnienia i za pomoc.

doniec 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Nie 08 Sty, 2012   

nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale wydaję mi się, że jest to kwestia ilości basów. przy 120-basowym akordeonie będzie więcej "guziczków", niż przy 96- lub 80-cio basowym.

traszka 

Obydwa akordeony mają po 120 basów.

hirek
Ekspert ds. napraw akordeonu

Takie niestandardowe rozwiązanie wynika z ustawienia głosów co za tym idzie mechaniki, spotkałem się z tym w jakimś czeskim produkcie. Chyba to taki czeski błąd w niczym nie przeszkadzający. Można to zmienić jednak wydaje mi się, że jest to nieopłacalne w przypadku tego instrumentu.

jinx 

Traszko, czeskie delicje tak mają. Nie jest to wada ni zaleta.

Chociaz... ja uwazam uklad czeski za lepszy, bo uczac sie
utworow w coraz bardziej odleglych tonacjach, na akordeonie 80-basowym najpierw zabraklo mi guzikow w gornej czesci basow. Wiekszosc utworow, ktore znam i ktore nie mieszcza sie na
manuale basowo-akordowym srednich akordeonow, wystaja wlasnie "do gory".

Znaczy sie uwazam przesuniecie czeskiego manualu o jeden rzad na dol za dobre rozwiazanie. Na czeskim akordeonie 80-basowym (albo 96-cio basowym) moge wiecej zagrac niz na akordeonie w ukladzie standardowym. Przy stu dwudziestu basach ta roznica ma pewnie mniejsze znaczenie.

Nie wiem co na to inni forumowicze. Czy czesciej brakuje wam basow o gory, czy na dole?

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

mi brakuje e i d trzykreślnego w barytonach przy etiudzie Liszta, ale to chyba inny problem i metody rozwiązania inne.

cinszcz 

Wysłany: Pon 09 Sty, 2012   

O cholera! gram prawie 40 lat na delicji, od czterech na waltherze i nie zauwazyłem tej róznicy, ale faktycznie tak jest jak pisze traszka :shock:

Odpowiedz do tematu