Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Ryszard Lubieniecki - Figuracje Trygonometryczne
Autor Wiadomość
Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Śro 28 Mar, 2012   Ryszard Lubieniecki - Figuracje Trygonometryczne

na serwisie last.fm zamieściłem nagrania moich dwóch pierwszych kompozycji na akordeon solo; wykonane przeze mnie, nagrane przez studentów I roku reżyserii dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zapraszam do słuchania i podzielenia się wrażeniami.

http://www.last.fm/music/...rygonometryczne

lajkonix 

Ostrzeżeń:
 2/3/5
Wysłany: Śro 28 Mar, 2012   

Heeeeeh...., Drogi Ryszardzie,
Wysłuchałem obu Twoich kompozycji. Sinusa i Tangensa. Od kropki do kropki. I ogarnął mnie taki jakiś pozytywny smutek.... Dlaczego ten nasz Dobry Pan Bóg nie obdziela talentami po równo? Przecież, choćbym na pomoc zawezwał pięciu moich kumpli Cinszczów, a sam się rozpięcioraczył, to nigdy nie zagramy na tej półce.
Ale cóż...! Tak zapewne musi być.

Jedyną wątpliwość jaką mam, to ta nieszczęsna trygonometria.
Muszę Ci powiedzieć, że dzisiaj już prawie nikt w nią nie wierzy. Pozostaje tylko suchym ćwiczeniem na kartce papieru, ku zgrozie i utrapieniu licealistów. Nie twierdzę, ze nie pasuje do atmosfery wysłuchanych kompozycji. Są jak trygononmetria - sztywne i zrytmizowane. Euklidesowo-arystotelesowskie.
Rzeczywistość nie jest taka. Prawa trygonometrii, sinusy, tangensy i temu podobne duperele obowiązują w płaskiej przestrzeni. A rzeczywistość jest płaska tylko lokalnie, w niewielkim otoczeniu nas samych. Rzeczywistość globalna jest natomiast nieliniowa i zakrzywiona.
Tak. Sam jestem z głębokiego przekonania sferykiem trójwymiarowym i chętnie podpowiedziałbym Ci grawitowanie w kierunku wyzwolenia się z ram płaskiej trygonometrii. Może napisałbyś kiedyś coś co dałoby się zatytułować "Trójwymiarowa przestrzeń sferyczna", "Zanurzenie w czasoprzestrzeni", "Rozmaitości sferyczne", "Zapętlona nieskończoność" albo jakoś tak? Nie przerażaj się - w przestrzeniach nieliniowych też obowiązuje pewien porządek (harmonia), ale niekoniecznie obowiązuje w niej podstawowe twierdzenie trygonometrii - twierdzenie Pitagorasa (jakby załamanie rytmu). Wszystko jest bardziej wygięte, pozakrzywiane, ale nie obowiązują tak sztywne reguły jak na kartce.

Hmmmm...., w sumie rozmazałem się, gdy spostrzegłem Twoje nawiązanie do dziedziny, o którą w życiu nie podejrzewałbym zaedklarowanego i ukierunkowanego akordeonisty. :mrgreen:

Dzięks, za te kawałki.

Lajkonix
panta rei - wszystko w płynie

PS. Sorka za te wynurzenia, ale sam mnie do tego sprowokowałeś.

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Śro 28 Mar, 2012   

dziękuję! możliwe, że kiedyś zainspiruje mnie również to co proponujesz, nigdy nic nie wiadomo.

w sumie obie kompozycje nawiązują do trygonometrii dość obrazowo [np. skala, na której oparty jest spora część "Tangensa", powstała poprzez "narysowanie" wykresu na klawiaturze guzikowej akordeonu], mniej sztywno matematycznie, acz to prawda są to utwory dość "sztywne i zrytmizowane" [choć uważam, że "Sinus" tak sztywny nie jest, ale zrytmizowany na pewno]; "Tangens" też moim zdaniem jest kompozycją dość "surową" w brzmieniu jak i w formie.

lajkonix napisał/a:
Hmmmm...., w sumie rozmazałem się, gdy spostrzegłem Twoje nawiązanie do dziedziny, o którą w życiu nie podejrzewałbym zaedklarowanego i ukierunkowanego akordeonisty.

aż tak do końca ukierunkowany to ja nie jestem, decyzję "akordeonową" podjąłem stosunkowo niezbyt dawno.

lajkonix 

Ostrzeżeń:
 2/3/5
Wysłany: Czw 29 Mar, 2012   

Ryszard napisał/a:
w sumie obie kompozycje nawiązują do trygonometrii dość obrazowo [np. skala, na której oparty jest spora część "Tangensa", powstała poprzez "narysowanie" wykresu na klawiaturze guzikowej akordeonu],

W życiu bym się nie domyślił! Myślałem, że guziki są ustawione mniej więcej tak jak w bankomacie...!
Mówisz o rysowaniu funkcji tangens? A w Sinusie chodzisz faliście po guzikach? No to jest niesamowicie ciekawe. Jeszcze raz to odsłucham. Szkoda, że nie masz filmiku. Może pogadaj ze studentami z Łódzkiej Folmówki.

Ryszard napisał/a:
mniej sztywno matematycznie, acz to prawda są to utwory dość "sztywne i zrytmizowane" [choć uważam, że "Sinus" tak sztywny nie jest, ale zrytmizowany na pewno]; "Tangens" też moim zdaniem jest kompozycją dość "surową" w brzmieniu jak i w formie.

W sumie moim zdaniem jest ok. Musisz jeszcze nutki gdzie wstawić.

Ryszard napisał/a:
aż tak do końca ukierunkowany to ja nie jestem, decyzję "akordeonową" podjąłem stosunkowo niezbyt dawno.

Ryszardzie, jeśli jesteś po decyzji akordeonowej, to decyzja o komponowaniu to jest bingo! Żeby dać się znać, trzeba komponować.
Następny krok, to skomponowanie czegoś dla szerszej rzeszy - jak Cię zagrają w klubie, restauracji i na weselu - to zapadniesz w pamięć.
Tak cieniutko zbliżam się do sedna niniejszego postu: Rysiu, nie napisałbyś czegoś dla takich amatorów jak ja, Cinszcz, Dzidek65? Tylko tak, żebyśmy paluchów nie powykręcali, takie coś półambitnego. Pójdzie muza w świat! Nadto zbliżają się równiótkie urodziny Cinszcza. :cool: Ja osobiście bym anonsował, że to kumpel forumowy nam napisał... :mrgreen:

Pozdry,

Lajkonix

doniec 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Sob 31 Mar, 2012   

Rysiu, mega kawałki, kurde zazdroszcze Ci talentu :)

lajkonix 

Ostrzeżeń:
 2/3/5

Doniec,
Respect.
Rzadko akordeonista kumplowi akordeoniście taką recenzję wystawia. (jeszcze rzadziej - stroiciele, ale to osobny temat).
Musiałem to powiedzieć.
Lajkonix

cinszcz 

Nie wychylam się z komplementami, ponieważ dla kolegi Ryszarda, zadna to pociecha.
Powiem tylko - przyszły VIP. zatem jeśli ktos ma coś do powiedzenia niech nie czeka. :mrgreen:

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Nie 01 Kwi, 2012   

dziękuję bardzo; co do napisania tego kawałka o którym lajkonixie wspomniałeś to póki co może być ciężko, bo mam dość sporo roboty innej niż pisanie ostatnio.

jinx 

Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012   

Ryszardzie, a mnie sie chyba (?) nie do końca podobalo, bo cierpie na fizjologiczną odrazę
do "utworów o tytułach programowych".

Zagraj nam Rock-And-Rolla! (moze byc kompozycja cudza)

Cytat:

A rzeczywistość jest płaska tylko lokalnie, w niewielkim otoczeniu nas samych.

Lajkoniku, jestes pewien, ze "tylko lokalnie"?
A globalna plaskosc Wszechswiata?

lajkonix 

Ostrzeżeń:
 2/3/5
Wysłany: Pon 02 Kwi, 2012   

Ryszard napisał/a:
dziękuję bardzo; co do napisania tego kawałka o którym lajkonixie wspomniałeś to póki co może być ciężko, bo mam dość sporo roboty innej niż pisanie ostatnio.

Ryszardzie, przecież jeszcze nie schodzimy. Trochę czasu mamy... do recyklingu.
Nie śpiesz się.

Lajkonix

PS. A jakiegoś rocka, to rzeczywiście mógłbyś na forum odwalić, tak dla rozluźnienia atmosfery.

lajkonix 

Ostrzeżeń:
 2/3/5
Wysłany: Wto 03 Kwi, 2012   

Nieźleś mnie nastraszył, Accordionie.
Masz luza!
Lajkonix

[ Dodano: Wto 03 Kwi, 2012 ]
jinx napisał/a:
Lajkoniku, jestes pewien, ze "tylko lokalnie"?
A globalna plaskosc Wszechswiata?

Jestem o tym absolutnie przekonany. Płaskość przestrzeni jest tylko i wyłącznie lokalna.
Globalnie, jestem z przekonania sferykiem trójwymiarowym w przestrzeni czterowymiarowej. Ale to osobna, skomplikowana i długa historia. W szczególności ciekawa w niej jest istota i interpretacja wymiaru czasowego. Heh... nie miejsce tu na te dywagacje.
Lajkonix

mmkowal 

Wysłany: Nie 22 Gru, 2013   

Czy już jest 'w okolicach świąt'? Mogę prosić skany nutek? :D Przy okazji zadam pytanie, pewnie będę robił ten utwór (jeżeli otrzymam nuty :) ) z moim nauczycielem: czy jeżeli poprosi mnie mój nauczyciel o ich kopię to czy mogę mu je przekazać? Oczywiście z informacją o autorze :)
Najbardziej zależy mi na tangensie, sinus jakoś mi nie podchodzi, za to tangens bardzo :)

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Czw 26 Gru, 2013   

już jest, "w okolicach" ale musze jeszcze wybrać się do jakiegoś punktu, gdzie mi ktoś te nuty zeskanuje, więc na spokojnie, pamiętam o tym :v .

oczywiście, przekazujcie sobie te nuty jak chcecie, ale właśnie, z informacją o autorze :v .

mi z perspektywy czasu też zdecydowanie Tangens bardziej podchodzi.

[ Dodano: Pon 30 Gru, 2013 ]
nuty wysłane.

mmkowal 

Wysłany: Wto 21 Sty, 2014   

Oczywiście nuty dotarły. Niestety jednak jakość skanu jest fatalna, po wydrukowaniu praktycznie nic nie widać dlatego wziąłem się za przepisywanie do musescore. Trochę mi to czasu zajmie bo dzierganie w musescore jest pracochłonne. Jak już przepiszę to pozwolę sobie oddać je do weryfikacji, mogę liczyć na sprawdzenie poprawności? Oczywiście postaram się przepisać bezbłędnie ale mogę się pomylić. Przy okazji będzie Pan to miał przepisane :) Jak skończę to dam znać.

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Nie 26 Sty, 2014   

niestety, skany z rękopisów nie bywają najlepsze i trzeba czasem trafić na naprawdę dobry punkt ksero, żeby to znośnie wydrukowali.

spoko, poprawność zawsze mogę sprawdzić.

Odpowiedz do tematu