Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Solfeż
Autor Wiadomość
doniec 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Nie 16 Sie, 2009   Solfeż

Jak Wam idzie śpiewanie? Czy przydaje się Wam ćwiczenie z solfeżem?

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

Wysłany: Nie 16 Sie, 2009   

śpiewanie mi zdecydowanie nie idzie, a na słowo "solfeż" dostaję drgawek.

beatka1994 

Uuu... Ja ze śpiewu byłam zwolniona z powodu chorych strun głosowych (gdzieś tak od 4 klasy SM). :roll:
Oczywiście na kształceniu czasami się coś nuciło, ale nie mogłam specjalnie forsować głosu ćwiczeniami z solfeży.

gizmo666 
Klub Forumowicza
Samaël

solfeż - jak słyszę to slowo to próbuję się w klasie gdzies skulić żeby mnie nauczyciel nie dostrzegł... przede wszystkim na moój słaby śpiew ma wpływ to że "wstydze się" śpiewać przed klasą itd.

najgorzej idą mi solfeże dwugłosowe - masakra. potrafie zaspiewać tylko kilka fug Bacha i na tym moje zdolności na dwa głosy się kończą :P

Thomas Beccham

Telemah 
Klub Forumowicza
JA

Ostrzeżeń:
 1/3/5

Mi idzie i to dobrze, ostatnio robiłem sobie test z użyciem stroika chromatycznego i potrafię zaśpiewać każdy konkretny dźwięk jedynie z Gis mam czasem problem nie wiem czemu akurat zaśpiewanie tego konkretnego dźwięku nie zawsze mi wychodzi.Często gdy chcę zagrać coś przed chwilą usłyszanego to najpierw sobie to nucę/śpiewam i wtedy o wiele szybciej idzie mi przełożenie tego na konkretne dźwięki na klawiaturze, potrafię także zaśpiewać ową melodię w wybranej innej niż oryginalna tonacji.Poza tym czasem śpiewam przy graniu a gdy się zamotam i nie wiem co grać dalej to wystarczy że na kilka sekund przestanę grać i zanucę sobie resztę i zaraz wiem jak wyjść z takiej opresji :cool: Tak czy inaczej moim zdaniem to bardzo przydatna sprawa i ja często z tego korzystam :smile:

aras_ak 
Klub Forumowicza

Wysłany: Wto 18 Sie, 2009   

jak nie mutacja przeszkadza to jest ok :D :P

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010   

Nie wiem, czy dobrze wyczuwam intencje w powyższych wypowiedziach, z których wynika, że program lekcji solfeżu zawiera elementy nauki emisji głosu (śpiewania). Dawniej głównym celem było szkolenie poczucia rytmu i rozpoznawania interwałów, czyli nielubiane na ogół dyktanda. I o to tylko tu chodzi, bo jest to najlepszy sposób do gry ze słuchu i spisywania róznych kawałków łącznie z harmonią (akordami). Cała trudność gry ze słuchu wynika z nieumiejętności szybkiego rozpoznawania interwałów. I rzecz nie w tym by podać nazwę, tylko by powtórzyć to na klawiaturze.
Ostatnio zmieniony przez Klezmer Pon 01 Mar, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

aras_ak 
Klub Forumowicza

nie, nie. przynajmniej u mnie na pewno nie ma zwracania najmniejszej uwagi na emisje. ma byc czysto i rytmicznie/ o to głównie chodzi w tych ćwiczeniach.

icy 
Ekspert ds. Kompozycji/Nut

Klezmer napisał/a:
bo jest to najlepszy sposób do gry ze słuchu i spisywania róznych kawałków łącznie z harmonią (akordami)

No tak nauczyciele myślą, że jak jest przedmiot Kształcenie Słuchu to będzie się grywać ze słuchu różne utwory, a to jest wielki błąd. Owszem na pewno słuch się rozwija, ale nie od razu, że ze słuchu będziemy grać wszystko co chcielibyśmy zagrać. Bo na tym przedmiocie słucha się tylko fortepianu i z nim się ma największe obycie, ciekawe czy uczniowie równie dobrze rozpoznawali by interwały na innym instrumencie, np. saksofonie ?

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

Dlatego niektórzy nauczyciele nie zadają tylko przykładów fortepianowych, a sporo dyktand pisze się z płyt - partie różnych instrumentów.

doniec 
Główny Administrator Portalu

tak i potem uczniowie sobie nie mogą poradzić

P.E.T.R.O.V.
[Usunięty]

To jest insza inszość :wink:

drewpol 

Uważam, że kształcenie przede wszystkim uczy słuchania. W końcu w czasie ćwiczenia trzeba słuchać tego co się gra bo inaczej nie wyłapiemy jakiegoś błędu w rozczytywaniu, a często takowe się zdarzają. Poza tym lubię kształcenie, uwielbiam dyktanda, rozpoznawanie interwałów, a nienawidzę śpiewania, solfeżu tymbardziej chociaż ostatnio miałem sprawdzian z solfeżu no i muszę się pochwalić bo dostałem 4 xD hehe.

if(user->getName() == "drewpol"){
dawajPunktReputacji("drewpol");}

Ryszard 
Redaktor Portalu
Redaktor Portalu

drewpol napisał/a:
nie wyłapiemy jakiegoś błędu w rozczytywaniu, a często takowe się zdarzają.

powiem Ci, że czasem mam przy rozczytywaniu tak, że każdy fałsz mi pasuje - za dużo słuchania i grania muzyki współczesnej oraz mojego niezdrowego zamiłowania do dysonansów. Chociaż ogólnie z rozczytywaniem i graniem a vista nie mam problemów właściwie w ogóle.

gizmo666 
Klub Forumowicza
Samaël

a mi wiecie czego brakuje w solfeżach co jest głównym powodem że nie potrafię ich śpiewać?...
.
..
...
ładnej melodii :/ jeszcze nigdy nie spiewałem solfeża z ładną, miłą dla ucha melodią :/

Thomas Beccham

Odpowiedz do tematu